Vzmetnice Marsen, kakovostna ležišča izdelana v Sloveniji
Vzmetnice Marsen, kakovostna ležišča izdelana v Sloveniji
Trdo ali mehko? Veliko ali manjše? Ko gre za ležišča, se poraja ogromno vprašanj …
Kako izbrati pravo ležišče?
Vsak dan se običajno začne in konča v postelji. Prespimo kar tretjino življenja. Kvaliteta našega spanca ni odvisna samo od postelje, veliko pomembnejše je jedro ležišča. Toda, kako izbrati pravo polnilo zase: lateks, penasta ležišča, vzmetnice, vodno ali zračno jedro? Odgovor je preprost in ga je mogoče povzeti zelo na kratko. Ležišče mora ustrezati vsakemu posameznemu uporabniku. Pozorni moramo biti na telesno višino, ki je izražena kot indeks telesne mase (ITM). Spodaj je nekaj najpomembnejših nasvetov in parametrov, na katere se moramo osredotočiti. Dejstvo je, da ne obstaja univerzalno ležišče, ki bi bilo primerno za vsakega uporabnika posebej. Izbira postelje je investicija v zdravje in spočitost, zato si vzemite čas in izberite model, ki bo ustrezal vašim željam, potrebam in morebitnim težavam. Najboljši čas za preskušanje je, ko niste prekomerno utrujeni saj tako dobite realnejši občutek kaj je vam udobno.
Izbira jedra
Zavedati se moramo, da kvalitetno spanje ni vedno pogojeno s ceno (najdražje je najboljše). Pri izbiri conskih jeder bodite pozorni samo na telesno višino. Zmotno je, da je 5-consko ležišče slabše kot 7-consko. Vsako jedro mora delovati na telo tako, da cone pravilno podpirajo hrbtenico in tako dosežemo pravo lego. Lega hrbtenice mora biti v naravnem položaju (oblika črke s), ne glede na to, v kakšni legi spimo (na hrbtu, boku ali trebuhu). Pri najustreznejšem položaju telesa in ležišča je zelo pomembna trdota jedra. Če imamo premehko jedro, se nam v ledvenem delu preveč usloči (učinek viseče mreže). Pretrdo ležišče da občutek lebdenja. Jedro mora biti ravno prav trdo oziroma mehko glede na telesno težo in višino. Priporočamo srednjo trdoto.
Velikost postelje
Za kvalitetno spanje je izredno pomembna velikost postelje. Širina postelje naj bo vsaj 80 cm na osebo in dolžina 10−15 cm daljša od telesne višine. Višina jedra od tal do vrha pa naj bo 55−60 cm. Ko se usedemo na rob postelje morata biti stegnenica in golenica pod pravim kotom. Pravilno izbrana višina nam omogoča lažje prihajanje v posteljo in vstajanje iz nje.
Tipi ležišč
Prve vzmetnice so bile podložne mreže za žimaste nadvložke in so se uporabljale v začetku 20. stoletja, potem so se pojavile šlarafijske vzmetnice, ki so na voljo še danes, skoraj hkrati z njimi pa vzmetnice bonell. Šlarafijske vzmetnice imajo prepletene in pokončno postavljene vzmeti, vzmeti bonell pa med seboj niso pletene, temveč so povezane z žico. Žepkasta vzmetnica izhaja iz šlarafijske, pri izdelavi se namreč uporabljajo podobne jeklene vzmeti, razlika pa je v načinu sestavljanja vzmeti v jedru. Pri s šlarafijskih so med seboj pletene, pri žepkastih je vsaka vzmet posebej oblečena v tekstilni žepek, ti pa so med seboj povezani. V zadnjih letih so se vzmetnice z žepkastimi vzmetmi precej izboljšale in so sestavljene še iz različnih plasti drugih materialov. Pri boljših izvedbah so obdani z vsaj enim jeklenim okvirjem, ki ojači jedro ležišča. Osnova dobre vzmetnice je žepkasto vzmetenje. Tekstilne vrečke z vzmetmi so ob straneh med seboj zlepljene po sredini, tako da se zgornji in spodnji del lahko prosto gibata in točkovno prilagajata telesu. Vzmeti so med seboj ločene in delujejo neodvisno. Na pritisk telesa se odzivajo samo tiste, ki so obremenjene, druge mirujejo. Vzmeti žepkastih vzmetnic morajo biti narejene iz kakovostnega jekla, iz žic različne debeline, kar odloča o trdoti ležišča. Žepkasto jedro se uporablja tudi v hibridnih ležiščih, sestavljenih iz več plasti: jedra, vlakna jute, sisala in kokosa ter za udobje naravni lateks. Vsak material vzmetnici podari določeno lastnost. Ležišča z žepkastimi vzmetmi so med najbolj zračnimi na trgu in imajo dobre fizikalne lastnosti. Zaradi sestave se žepkasto jedro točkovno prilagaja, saj je vsak del telesa podprt s svojim žepkom.
Ležišča iz lateksa se od drugih tipov razlikuje po jedru, ki ga proizvajalci izdelujejo iz drevesne smole kavčukovcev. Lateks je snov, ki je sama po sebi izredno elastična in se zelo dobro prilagaja obliki telesa. S svojo celično strukturo in penjenjem zagotavlja odličen pretok zraka. Lateks je tudi zelo higieničen in antibakterijski ter antistatičen in zato ne privablja prahu. V njem se ne zadržujejo bakterije, ki so razlog za nastanek in razvoj alergij, astme ali dražljivega nahoda. Ležišče iz lateksa nudi maksimalno udobje in pravilno ortopedsko lego hrbtenici. Ležišče razbremeni medvretenčne diskuse ter regenerira in sprošča hrbtne in vratne mišice. Telesu omogoča normalen pretok krvi, prožnost ožilja ter dober pretok zraka.
Od proizvajalca do proizvajalca pa je odvisna količina uporabljenega kavčuka in način izdelave. Ležišče, izdelano iz lateksa s 100% vsebnostjo kavčuka, je popolnoma naravno. To je tudi ključnega pomena, ko preverjate izdelke, na trgu lahko namreč naletite na različne vsebnosti kavčuka, ogromno ležišč je označenih kot lateks ležišč, a so vsaj delno ali skoraj v celoti izdelana iz nenaravnih materialov, zato niso dovolj prožna in so bolj podobna poliuretanski peni. Obstajajo lateks ležišča, ki imajo v samem jedru ulit žig 100% lateks, kar dokazuje, da je lateksovo jedro naravno.
Zaščita ležišč
Rjuhe so prva linija obrambe vsakega ležišča, za še boljšo zaščito pa lahko namestite še nadvložek, ki bo nudil še več udobja, ali posebno zaščitno prevleko, ki varuje pred madeži, znojem, prahom in alergeni ter jo lahko pogosteje perete. Tanjši nadvložki so namenjeni zaščiti ležalne površine pred madeži in preprečevanju sredinske »luknje« pri dveh vzmetnicah. Preprečujejo navzemanje telesnega vonja vzmetnice in jih priporočamo ljudem, ki trpijo za različnimi alergijami.
Nadvložek iz bio bombaža je pralen na 30 ˚C, nadvložek iz volne se čisti v čistilnici in je namenjen za uravnavanje mikro klime.Nadvložki namenjeni za mehkobo ležišča so izdelani iz naravnega lateksa ali spominske pene.Ležišče pogosto zračite, na primer na tri mesece, in ga večkrat presesajte, da odstranite morebitne pršice in prah.